Rozwój reklamy po wynalezieniu druku

W dawnych czasach nie było łatwo zareklamować swoje towary na rynku. Cała promocja w tamtych czasach opierała się bowiem na hasłach, wykrzykiwanych przez kupców na gwarnych targowiskach.

Foldery reklamowe jako papierowa forma reklamy

folder reklamowyNie trafiała ona więc do wielu osób, więc nie była zbyt skuteczna. Reklama szeptana, czyli przekazywanie informacji między ludźmi, nie przynosiło większych efektów. Dopiero po wynalezieniu druku, możliwości przedsiębiorców bardzo się zwiększyły. Wszystkie kramy i sklepy na świecie zyskały możliwość reklamowania swoich produktów na bardzo szeroką skale. Stworzyło to wtedy bardzo konkurencyjny rynek, na którym trzeba było już bardziej się postarać aby zdobyć klienta. Powstawały wtedy pierwsze foldery reklamowe, które były rozdawane ludziom, bądź roznoszone po domach. Był to również okres gdzie wszelkiego rodzaju ulotki zaczęły zyskiwać bardzo duże znaczenie. Ne dziwne jest również, że na ulicach można było w tych czasach zobaczyć plakaty reklamowe, które w większym formacie promowały znajdującą się na nich treść. Dzięki takim zabiegom przedsiębiorcy zyskali możliwość zgromadzenia większego grona odbiorców swoich produktów. Więcej osób dowiadywało się powiem o oferowanych przez nich usługach. Pozwoliło to na rozwój większych sklepów, które mogły jeszcze bardziej poszerzyć swoje oferty sprzedażowe. Nie minęło również wiele czasu zanim powstały pierwsze kalendarze firmowe. Przedsiębiorcy szybko bowiem spostrzegli się, że taki prezent jest świetną metodą aby wprowadzić reklamę do mieszkania klienta. Oczywiście na początku takie gadżety reklamowe pojawiały się tylko i wyłącznie w domach najbogatszych ludzi. Były one ekskluzywnym towarem którym nagradzało się tylko tych najwierniejszych i najcenniejszych klientów.
W dzisiejszych czasach jak dostajemy kubki reklamowe czy długopisy, to nie czujemy się wyjątkowo. Wtedy jednak było to już coś wielkiego i miało duże znaczenie dla obdarowanych ludzi. Takie gadżety nie były oferowane bowiem wszystkim, ponieważ ich wykonanie było o wiele droższe.

Autor: Marta Stasiak